Druhy dopravy

Pojďme si shrnout nejběžnější druhy dopravy, které jsou využívané k cestování z Čech do zahraničí.

Letecká doprava

Letadlo je nejoblíbenějším a nejpohodlnějším cestovním prostředkem. I do vzdálených destinací se dostanete rychle a navíc je cestování letadlem nejbezpečnější.

Nezapomeňte si před letem obstarat všechny doklady, které vyžaduje země, kam směřujete. To se týká cestovního pasu, víza a zdravotních dokladů.

Vybírejte také pečlivě letenky. Jejich ceny se značně liší a budete-li vybírat dobře a dlouho dopředu, můžete mít podstatně levnější letenku, než když si ji náhodně vyberete na poslední chvíli.

Na letišti musíte být minimálně hodinu před odletem. Nezapomeňte také na maximální hmotnost zavazadel. Musí být do 23 kg v ekonomické třídě a do 30 kg v business třídě. Budete-li mít těžší zavazadlo, nevyhnete se doplatku.

Některé dopravní společnosti nezachází příliš opatrně se zavazadly. Proto si je raději pojistěte. To vám umožní většina pojišťoven, např. AXA, Kooperativa, Česká pojišťovna…

Automobilová doprava

Cestování do zahraničí vlastním autem má mnoho výhod. Mezi základní patří pohodlí během cesty, ale i fakt, že se vám automobil může hodit v místě vaší dovolené pro snadné cestování po okolí. Cesty do zahraničí se však doporučují pouze zkušeným řidičům.

A co budete potřebovat na svou cestu do zahraničí? Máte-li tzv. eurořidičák, nemusíte si jako v dřívějších dobách zařizovat mezinárodní řidičák. Tedy samozřejmě jen v případě, že cestujete do zemí Evropské unie. Jinak je mezinárodní řidičský průkaz nezbytný. Může být také pro vás požadovaný, chcete-li si auto v zahraničí půjčit.

Dále musíte mít osvědčení o registraci vozidla a doklad o zaplacení povinného ručení. Tím je zelená karta, která představuje mezinárodně platný doklad. Mějte ho však podepsaný.

Cestujete-li do zahraničí jiným autem než svým vlastním, nechte si vystavit od majitele úředně ověřené potvrzení, že máte vůz v legálním držení.

Než se vydáte na cestu vlastním automobilem, nastudujte si podrobně trasu, včetně poplatků, možných komplikací a nezapomeňte se informovat o povinné výbavě země, do které cestujete. Může se od té naší lišit a znáte to: „Neznalost neomlouvá“.

Autobusová doprava

Autobusová doprava do zahraničí může být zajištěná cestovní kanceláří, nebo můžete využít běžných tras mezinárodních autobusů. Je však vhodné si zjistit, kde přesně staví a zda se vám tento typ cesty vyplatí.

Můžete se přepravovat různými autobusovými společnostmi a od toho se odvíjí i pohodlnost, kvalita dopravy a cena. Obecně však lze říci, že přeprava autobusem je zdlouhavá a nepohodlná, zvlášť když se jede mnoho hodin a přestávky jsou zpravidla jednou za čtyři hodiny. Výhodou této dopravy je příznivá cena.

Železniční doprava

Obecně se soudí, že cestování vlakem do zahraničí je pomalé a celku nepohodlné. Navíc často to není ani finančně výhodné, pokud nemáte speciální slevy. Ovšem na druhou stranu cestování vlakem má i své výhody. A které to jsou? Nemusíte jízdenku kupovat příliš dopředu, takže nečekaná změna plánu vás finančně neohrozí.

Cestování vlakem je levné, pokud si vyberete vhodnou jízdenku a využijete-li množstevních slev. Výhodnější také bývá koupit mezinárodní jízdenku až z hraničního bodu. Vyplatí se také relační jízdenky, které jsou určené na konkrétní spoj. Vydává se jich omezené množství. Tuto jízdenku si tedy musíte zakoupit dopředu. V ceně je u nočních spojů i lehátko.

Příspěvek z rubriky Bezpečnost, Pojištění. Přidat do záložek trvalý odkaz. Komentáře jsou uzavřeny, ale můžete vložit trackback: URL trackbacku.