Očkování do zahraničí

Do běžně dostupných zemí nepotřebujete žádné speciální očkování. Chystáte-li se však do exotické země, zjistěte si, zda nemusíte být proti něčemu očkování.

V současné době je povinné očkování proti žluté zimnici při cestování do zemí Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Chystáte-li se jet do Saudské Arábie, musíte být očkovaní proti meningokové meningitidě. Očkování proti žluté zimnici mohou v některých dalších zemích chtít v případě, že přijíždíte ze země, ve kterých se tato choroba vyskytuje.

Dalšími doporučenými očkováními jsou proti virové hepatitidě A, virové hepatitidě B, břišnímu tyfu, meningokové meningitidě typu A a C, japonské encefalitidě, vzteklině, choleře a onemocnění enterotoxigenním E.coli, chřipce, klíšťové encefalitidě atd.

Za účelem očkování je třeba vyhledat specializované pracoviště, které provádí očkování a je zaměřené na cestovní medicínu.

Dbejte na to, abyste zahájili očkování včas. Někdy je totiž třeba více vakcín, které musí mít od sebe rozestupy.

Při očkování se bere v potaz cílová destinace, doba pobytu, způsob cestování, stravování a ubytování, váš současný zdravotní stav, věk, pohlaví, imunitní stav atd. Je třeba zvážit možnosti kontraindikace.

Mezinárodní očkovací průkaz

Pokud cestujete do některých vybraných exotických zemí, musíte mít mezinárodní očkovací průkaz, ve kterém jsou data o povinném očkování, ale také si do něj můžete nechat zapsat data o pravidelném a doporučeném očkování vyžadovanými jednotlivými státy.

Mezinárodní očkovací průkaz musí být vyplněný v angličtině nebo ve francouzštině.

Mezinárodní očkovací průkaz má dvě části:

  • certifikát o platném očkování nebo profylaxi: Je přizpůsobený poslednímu znění Mezinárodního zdravotního řadu. Forma vyplnění je striktně určená.
  • mezinárodní očkovací průkaz
Příspěvek z rubriky Bezpečnost, Pojištění. Přidat do záložek trvalý odkaz. Komentáře jsou uzavřeny, ale můžete vložit trackback: URL trackbacku.